Kurzy-njfj.cz

  

Jazyková výuka DE, FR

Kurzy němčiny francouzštiny

mail m.petru@tiscali.cz   tel+420 606 519 750

Čeká Vás společenská událost ve společnosti rodilých Francouzů? Stolování a jídlo berou Francouzi velmi vážně, a chceme-li s nimi v této zálibě držet krok, chceme-li stolovat „a la française“, je dobré osvojit si některé typické výrazy a obraty, jejichž nesprávným používáním nebo zaměňováním s češtinou bychom mohli takovou společenskou událost, jakou jídlo ve Francii bezesporu je, významně narušit.


Kupujete si někdy v supermarketu bagetu? Ve Francii raději požádejte o du pain. Výrazově obyčejné, ale zaručí Vám, že se Vám dostane onoho křupavého kváskového pečiva dříve, než se objeví Harry Potter se svou kouzelnickou hůlkou (la baguette znamená totiž ve francouzštině doslova „hůlka“).


Máte-li v jistě několikachodovém menu zálusk na žampiony, pak věřte, že se nejedná o champignons (houby), ale o champignons de Paris. Pikantnější pokrmy paní domu dozajista okořenila avec du paprika (mleté paprikové koření), zatímco na talíři se skví grilovaný poivron, (paprika).


Zavítáte-li do Alsaska, zcela jistě oceníte tamější slaný koláč s l´oignon (cibulí), zatímco de la ciboulette (pažitku) byste v něm hledali marně. I tak se ovšem bude jednat o plat exquis (delikatesu), který však možná díky německým vlivům na tuto kuchyni trochu postrádá une délicatesse (jemnost). Přesto ale snad potěší každého gurmána (le gourmet), pro svoji těžkost se ale nedoporučuje velkým jedlíkům (le gourmand).


Není však na místě vyjádřit svou indisponibilitu slovy „je ne peux plus“. Oč elegantnější je s uspokojením konstatovat „j´ai très bien mangé“ (jsem již syt/a) a u dobré sklínky ve stejném duchu použít výmluvné stop namísto nic neříkajícího assez, především jedná- li se o nápoj, který je alcoolisé (alkoholický). Nechceme přese vyvolat dojem d´un alcoolique (alkoholika).


Propletli jsme se úspěšně, a je načase vzdát hold paní domu, výborné kuchařce, která není pouze“ une bonne cuisinière“, ale dokonce un cordon-bleu (vynikající kuchařka), jejíž kuchařské metody dokážeme ocenit stejně upřímně, jako rodilý Francouzi naši společenskou snahu. A tak jednotný výraz pro oba tábory nemůže znít jinak než jednoznačné a společné, byť negastronomické bravo !

Novinky

1.8.2017; Spuštěn nový web. Vítejte.

O mě

Mgr. Michaela Kunešová studovala na Univerzitě Karlově, Pedagogické fakultě obor francouzský jazyk – německý jazyk. V roce 2000 odjela na zahraniční studijní pobyt do Freiburgu im Breisgau, SRN, kde si prohlubovala jazykové a profesní kompetence.

Více

Blog

30/01/2020, 03:55
1. učíme se z učebnice látku a témata, která nepotřebujeme 2. ten, kdo s námi "pracuje", nám látku neumí zafixovat, takže to sice děláme, proplujeme...
06/08/2018, 15:11
Konverzace je stále oblíbenou aktivitou při výuce cizích jazyků. Je to pochopitelné. Dříve se hledala odpověď na biflování slovíček. Jenže : konverzace...
08/05/2018, 09:35
Učební materiály mohou být lepší, horší nebo špatné. O těch špatných nebo horších řeč nebude, protože my zkrátka potřebujeme ty nejlepší. A můžeme si je...
19/01/2018, 11:15
Čeká Vás společenská událost ve společnosti rodilých Francouzů? Stolování a jídlo berou Francouzi velmi vážně, a chceme-li s nimi v této zálibě držet...