Kurzy-njfj.cz

  

Jazyková výuka DE, FR

Kurzy němčiny francouzštiny

mail m.petru@tiscali.cz   tel+420 606 519 750

Blog

Německý režisér Tom Tykwer ve spojení s Francií

Tom Tykwer, autor např. slavného Lola běží o život (Lola rennt, 1998) je bezesporu jednou z nejzajímavějších osobností současného německého filmu. Německý kinoportál filmstarts.de ho zařazuje mezi 25 nejvýznamnějších německých režisérů poslední doby. V tvorbě tohoto multitalentovaného autora nalezneme více pozoruhodných snímků. Podívejme se nyní na ty, které nalezly inspiraci ve Francii.


Ve filmu Nebe (Heaven, 2002) využil autor scénář z dílny Krzysztofa Kieslowského. Kieslowski natáčel ve Francii a ve francouzštině začátkem devadesátých let. Natočil zde snímek Dvojí život Veroniky, který zachycuje dvě identické ženy, jednu v Polsku a druhou ve Francii, které spojuje zvláštní pouto, a dále trilogii Tři barvy, dramatický příběh různých hrdinů o každé ze tří francouzských hodnot „volnost, rovnost, bratrství“. Tykwer ctil Kieslowského způsob práce, jeho lyrické psychologické filmy s minimem dialogů, kde se vypráví volným tempem, kde je důležitý zvukový doprovod. Toto se právě odráží ve snímku Heaven.


V roce 2006 se Tykwer účastnil filmového projektu Paříži, miluji tě. Zde si vybral resp. zapracoval do svého příběhu 10. pařížský obvod, epizoda se jmenuje „Faubourg Saint-Denis“. Nicméně jak bychom u Tykwera mohli očekávat, nejedná se o exkurzi po městě nad Seinou, ale o milostný příběh slepého chlapce a začínající herečky, v „nebezpečném tempu, ukázkovém střihu a s výraznou pointou“ (databáze ČSFD).


Tykwerův Parfém, příběh vraha, ke kterému si napsal sám scénář podle románu Patricka Süskinda seriózní média spíše odmítla (Der Spiegel, Die Zeit). Obrazy Francie 18. století, stejně jako jedno z míst natáčení – Provence, poukazují na velkolepou výpravu a velkorysý rozpočet, nicméně abstraktní svět smyslů pro vůně a pachy zprostředkovat neumějí.


Tom Tykwer natočil doposud dvanáct snímků, z nichž mnohé byly nominovány nebo i získaly filmová ocenění. V roce 2009 se oženil s Marií Steinmann (jeho předchozí partnerkou byla představitelka několika rolí v jeho filmech Franka Potente). Narozen 23. května ve Wuppertalu. První krátké filmy natočil již ve 13 letech.
 

Novinky

1.8.2017; Spuštěn nový web. Vítejte.

O mě

Mgr. Michaela Kunešová studovala na Univerzitě Karlově, Pedagogické fakultě obor francouzský jazyk – německý jazyk. V roce 2000 odjela na zahraniční studijní pobyt do Freiburgu im Breisgau, SRN, kde si prohlubovala jazykové a profesní kompetence.

Více

Blog

30/01/2020, 03:55
1. učíme se z učebnice látku a témata, která nepotřebujeme 2. ten, kdo s námi "pracuje", nám látku neumí zafixovat, takže to sice děláme, proplujeme...
06/08/2018, 15:11
Konverzace je stále oblíbenou aktivitou při výuce cizích jazyků. Je to pochopitelné. Dříve se hledala odpověď na biflování slovíček. Jenže : konverzace...
08/05/2018, 09:35
Učební materiály mohou být lepší, horší nebo špatné. O těch špatných nebo horších řeč nebude, protože my zkrátka potřebujeme ty nejlepší. A můžeme si je...
19/01/2018, 11:15
Čeká Vás společenská událost ve společnosti rodilých Francouzů? Stolování a jídlo berou Francouzi velmi vážně, a chceme-li s nimi v této zálibě držet...