Kurzy-njfj.cz

  

Jazyková výuka DE, FR

Kurzy němčiny francouzštiny

mail m.petru@tiscali.cz   tel+420 606 519 750

Paříž je od nepaměti Mekkou turistů. Přijíždějí sem v davech a  ona je neúnavně přijímá do své náruče matky měst. To ale s sebou nese i jisté nevýhody. Dlouhé fronty, nepřehledné tlačenice a komplikované bezpečnostní kontroly v místech, která chtějí navštívit všichni, místa, o nichž se dočtete v každém průvodci, na internetu, ve Wikipedii, stačí je zadat do vyhledávače ono magické jméno, za kterým se skrývá tolik očekávání . . . Jakou skutečnou tvář však má Paříž dnes pro nás návštěvníky, a není možné, že ve světě globalizovaného cestování se priority v rámci maximalizace zážitku nutně musely posunout někam jinam? A jak se tedy dotknout onoho pověstného kouzla tohoto města ? Následující příspěvek Vás provede Paříží v pěti dnech tak, že se nebudete muset vzdát tolik proklamovaného Louvru, nicméně svoji snahou o decentnost, praktičnosti v plánování a možná i trochou netradičnosti si klade za cíl umožnit návštěvníkovi Paříže si toto město užít skutečně naplno.  
 
Den první : příjezd do Paříže
Když Paříž, tak rovnou centrum. Budete se divit, ale i v drahé Paříži lze pobývat v centru města za přijatelný peníz. Zkuste například čtvrť Quartier Latin, kde v závislosti na Vaší představě o komfortu lze nalézt několik cenově příznivých hotelů. V naší cestě za zážitkem z Paříže nechceme totiž denně investovat čas a energii do přemisťování se do byť třeba lepšího, ale přece jenom hotelu na periferii.
Budeme to mít blízko na boulevard Saint Germain, kde se nacházejí dvě přeslavné pařížské kavárny, Les Deux Magots (6, Place St. Germain) a Café de Flore (172 blvd St. Germain). Ach ten pařížský život umělců, intelektuálů a bohémů . . . kde jinde by se mohli seskupovat intelektuálové kolem Jean-Paula Sartra? Nedaleko, v 18 rue Bonaparte se potom nachází České centrum.  
 
Den druhý: Louvre a Centre Georges Pompidou
Na druhý den naší návštěvy Paříže se podíváme do známého muzea Louvre (stanice metra Louvre Rivoli). Abychom se vyhnuli frontám, je lepší zvolit vchod do této památky z Carroussel du Louvre (99 rue du Rivoli). Podaří – li se nám obelstít tento první neduh tohoto světoznámého muzea, máme před sebou další výzvu: a sice nezahltit se jeho dalekosáhlými uměleckými sbírkami. Je proto dobré si dopředu dobře promyslet, jaké části expozice se chceme věnovat. Ano, možná chceme spatřit slavnou Monu Lisu, ale jak si potom rozvrhnout prohlídku rozsáhlé sbírky evropského malířství, evropského sochařství a orientálního, egyptského, řeckého a etruského a římského umění?
Čas oběda, ke kterému jsme prohlídkou Louvru rychle dospěli, doporučuji nepodcenit. Správní Francouzi si vždy najdou čas na jídlo a odpočinek při něm, zejména na dovolené, a uspokojené gastronomické potřeby vždy spoluvytvářejí naše zážitky. V tomto příspěvku uvádím pro ilustraci několik restaurací, vždy poblíž navštívené památky, které pro Pařížana drahé nejsou, pro našince však můžou být. Je čistě na vás, kde se budete stravovat. Co třeba vyzkoušet náhodně objevené pařížské bistro, kde podávají ústřice, tak jako jsem ho objevila já nedaleko sídla UNESCO ve čtvrti Invalides?
Oběd : II Palazzo, Hotel Normandy (7, rue de L´Echelle) nebo La Muscade (38 rue Montpensier)   
Po obědě budeme pokračovat po Rue Rivoli a Rue Renard k Centre George Pompidou, svého času kontroverzní stavbě, kde je vše jakoby obrácené navenek (potrubí, ocelové konstrukční díly, eskalátory . . .), kde dle aktuálního programu můžeme navštívit kulturní akce, a dále potom přes blvd de Sebastopol a okolo Fontaine des Innocents k Forum des Halles, obchodního komplexu
vybudovaném na místě slavného trhu a nazpět trochu delší procházkou k Musée Picasso, které ukrývá rozsáhlou sbírku mistrovy tvorby.
Večer si potom můžeme zajít na skleničku na známý Boul´Mich´ (místní výraz pro boulevard Saint Michel), eventuálně do jazzového klubu, např. Le Petit Journal. Ceny této kratochvíle bývají ale dost závratné.

Den třetí : Eiffelova věž, čtvrť Invalides a Champs Elysées
Spojení : RER na Champs des Mars Tour Eiffel.
Skutečně se dnes podíváme na Eiffelovu věž, nevystoupáme však na ni (oč zajímavější je výhled na Paříž třeba z terasy Gallerie Lafayette, o čemž každý turista na rozdíl od Eiffelovy věže neví). Uspořený čas věnujeme procházce po tamější čtvrti Invalides. Nalezneme zde například sídlo organizace UNESCO, Národní shromáždění v paláci Bourbon, nebo malebnou uličku Rue Cler, kde probíhají trhy. Spousta obchodů je zde dnes už kamenných, ale i tak zde pořídíte autentickou večeří – dobré paštiky, sýry a obligátní bagetu.  
Oběd : Le Serre, 29 rue de l´ Exposition nebo  
             L´Oeillade, 10 rue de St. Simon
Odpoledne pak navštívíme odsud dobře dostupné Champs Elysées (RER Cherles de Gaulle Étoile). Ulice jak dlouhá, tak široká je velmi rušná, na Vítězný oblouk se tedy podívejme raději pouze zdálky. V dosahu se nacházejí Velký palác (Grand Palais), Malý palác (Petit Palais), a v neposlední řadě Elysejský palác, sídlo prezidenta republiky.
 
Den čtvrtý : Montmartre
Ráno čtvrtého dne je jako stvořené pro snídani v nějaké zdejší patisserie, a poté vyrazit směrem k Montmartre (stanice metra Pigalle). Tento pařížský kopec si dodnes zachoval venkovský ráz s neopakovatelnou atmosférou bývalé čtvrti bohémů. Nechte se pozvat na procházku přes place Pigalle, rue Ravignan a rue Lepic, kde se v kavárně Café des Deux Moulin (15, rue Lepic) natáčel slavný film Amélie z Montmartru, a kde po vzoru slavné Amálie můžete pro osvěžení otestovat krustu creme brulé. Vězte však, že ani tady tak neučiníte v přílišném soukromí, neboť kavárna je oblíbená turisty.  V rue Lepic na kopci se nachází známý větrný mlýn Moulin de la Galette, směrem k place Blanche, napravo, na Boulavardu Clichy, uvidíte potom megaznámý Moulin Rouge.   
Zatoužíte-li po troše luxusu, zajeďte se podívat do význačné nákupní galerie Galeries Lafayette (metro Chaussée d´Antin).
 
Den pátý : Lucemburské zahrady
Jak lépe se rozloučit s Paříží, než návštěvou jejích Lucemburských zahrad (Jardins de Luxembourg). Jsou snad nejoblíbenějším parkem v Paříži, místem, kde se setkávají turisté a Pařížané, mladí a staří, sportovci i intelektuálové. Lucemburský palác se majestátně tyčí do okolní zeleně a centrálně umístěné jezírko odráží nejen paprsky slunce ale i naši naději, že se do Paříže ještě vrátíme. Odjíždíme s vědomím, že jsme učinili zadost krásným památkám tohoto místa, aniž bychom snad provozovali turistiku masovější než masovou.  Odjíždíme s vědomím, že jsme snad pochopili odkaz tohoto místa. Au revoir, krásné město na Seině!

Novinky

1.8.2017; Spuštěn nový web. Vítejte.

O mě

Mgr. Michaela Kunešová studovala na Univerzitě Karlově, Pedagogické fakultě obor francouzský jazyk – německý jazyk. V roce 2000 odjela na zahraniční studijní pobyt do Freiburgu im Breisgau, SRN, kde si prohlubovala jazykové a profesní kompetence.

Více

Blog

30/01/2020, 03:55
1. učíme se z učebnice látku a témata, která nepotřebujeme 2. ten, kdo s námi "pracuje", nám látku neumí zafixovat, takže to sice děláme, proplujeme...
06/08/2018, 15:11
Konverzace je stále oblíbenou aktivitou při výuce cizích jazyků. Je to pochopitelné. Dříve se hledala odpověď na biflování slovíček. Jenže : konverzace...
08/05/2018, 09:35
Učební materiály mohou být lepší, horší nebo špatné. O těch špatných nebo horších řeč nebude, protože my zkrátka potřebujeme ty nejlepší. A můžeme si je...
19/01/2018, 11:15
Čeká Vás společenská událost ve společnosti rodilých Francouzů? Stolování a jídlo berou Francouzi velmi vážně, a chceme-li s nimi v této zálibě držet...