Kurzy-njfj.cz

  

Jazyková výuka DE, FR

Kurzy němčiny francouzštiny

mail m.petru@tiscali.cz   tel+420 606 519 750

francouzštinaProč se učit francouzsky?

Francouzština je románský jazyk,

kterým se hovoří především ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Kanadě a v mnoha zemích v Africe.

Francouzština je odjakživa jazykem diplomacie. Francouzská kultura je kulturou vybrané gastronomie, umění žít a architektury.

V ČR působí na 500 francouzských podniků vytvářejících 100 000 pracovních míst. Francie je 4. nejvýznamnějším zákazníkem České republiky a jejím 9. největším dodavatelem.

Francie

Tento článek tematicky částečně navazuje na Proč se učit německy, protože vychází ze stejné zkušenosti – jak znalosti jazyka ve specifickém prostředí (což v mém konkrétním případě je německo – francouzská pohraniční oblast) může ovlivnit kvalitu vašich vztahů a zážitků do budoucnosti.  Francie je krásná země, ve své mnohotvárnosti nabízí nespočet příležitostí a výzev. Něco jiného je, cestujete – li jako turista, něco jiného je, máte – li možnost podívat se na ni tak trochu zevnitř. Díky svým přátelstvím vzniklým zcela jistě na základě znalosti francouzštiny jsem mohla ochutnat Paříž z trochu jiné stránky. A nejen to.


Věřte tedy, že zcela jistě krásné, ale příliš frekventované a obsáhlé Musée d´Orsay, které v Paříži vystavuje impresionistická díla, lze úspěšně vynechat, a za impresionisty se jít podívat do Musée Marmottan, které je mnohem komornější. Není nad radu rodilého Pařížana, obzvlášť pokud vás tam ještě dovezou.


Než nocovat v Paříži, (ach ty pařížské ceny, lamentují místní), raději zkusím doporučovaný région parisienne, jakousi „širší Paříž“, kde jste relativně blízko centru dění, zároveň si však můžete vychutnat radosti francouzského téměř venkova. A že ti skoro Pařížané mají vkus – decentní domky s okenicemi, kde u posezení na zahradě zurčí potůček, žádné lány se zeleninovými záhony, protože kdo by se nad nimi plahočil? Francouzi totiž znají zásady umění žít.  


Raději zasednout k několikachodovému menu, salát, ragú, a na závěr sýr, ze kterého doslova „cítíte krávu“, a navíc je z nepasterizovaného mléka. A nesmíme zapomenout na sklenku něčeho dobrého, co takhle cidre, ale pravý, francouzský, nepříliš podobný tomu, který najdeme na českém trhu. Francouzi totiž, rádi ocení přiblížení se jim díky znalosti jejich jazyka, a potom nemají daleko k tomu vytáhnout ze sklípku něco lepšího a slavnostnějšího.


Naštěstí tu nemusím řídit, protože bych cestu směrem na Versailles z letiště Charles de Gaulle (stejně jako Pařížané mu zhruba od své šesté návštěvy Paříže říkám familiárně Roissy) ani s navigací nejspíš nenašla. A protože jsme mobilní a zkušení, vyrážíme za Paříž do zahrad Giverny, kde maloval a pobýval Claude Monet. Jaká oáza nedaleko velkoměsta!


Tu malou bretaňskou rybí hospůdku mi vlastně také ukázala kamarádka. A já díky tomu mohla ochutnat nejlepší mušle svého života, takové, které voní čerstvostí a mořem. Před hodinou tam nejspíš ještě plavaly . . .já si však zaplavat nepůjdu, kvůli ostrému větru vytáhnu spíš bundu větrovku, kterou mi také doporučili místní domorodci, abych si vzala s sebou. Malé rady, ale praktické. Tedy, já neumět francouzsky . . . 

Novinky

1.8.2017; Spuštěn nový web. Vítejte.

O mě

Mgr. Michaela Kunešová studovala na Univerzitě Karlově, Pedagogické fakultě obor francouzský jazyk – německý jazyk. V roce 2000 odjela na zahraniční studijní pobyt do Freiburgu im Breisgau, SRN, kde si prohlubovala jazykové a profesní kompetence.

Více

Blog

30/01/2020, 03:55
1. učíme se z učebnice látku a témata, která nepotřebujeme 2. ten, kdo s námi "pracuje", nám látku neumí zafixovat, takže to sice děláme, proplujeme...
06/08/2018, 15:11
Konverzace je stále oblíbenou aktivitou při výuce cizích jazyků. Je to pochopitelné. Dříve se hledala odpověď na biflování slovíček. Jenže : konverzace...
08/05/2018, 09:35
Učební materiály mohou být lepší, horší nebo špatné. O těch špatných nebo horších řeč nebude, protože my zkrátka potřebujeme ty nejlepší. A můžeme si je...
19/01/2018, 11:15
Čeká Vás společenská událost ve společnosti rodilých Francouzů? Stolování a jídlo berou Francouzi velmi vážně, a chceme-li s nimi v této zálibě držet...